پمپ بنزین
ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٦  

در پینانگ (Penang) پمپ بنزینهای بسیاری به نمایندگی از شرکتهای بزرگ دنیا وجود دارد که به نحو مطلوبی به مشتریان سرویس دهی می کنند. Shell، Caltex، Total، Esso و Petronas نسبت به بقیه از جایگاههای بیشتری برخوردار هستند.

قبل از بنزین زدن باید به سوپرمارکت کنار جایگاه رفت و هزینه بنزین را پرداخت تا پمپ بنزین فعال شود. وقتی هم که بنزین مصرفی به مقدار هزینه پرداختی برسد خود به خود دستگاه خاموش و غیر فعال می شود. قیمت هر لیتر بنزین در اینجا 1.90 رینگت یا حدود 500 تومان است.

دیروز که برای زدن بنزین به یکی از جایگاههای بنزین پتروناس رفته بودم دو سه ماشین معطل شدم (چیزی که اینجا تا حالا برخورد نکرده بودم) هنگامیکه از راننده بغلی علت را پرسیدم گفت جایگاههای پتروناس همیشه شلوغ است. چرا که مردم اینجا دوست ندارند که از جایگاههایی که وابسته به کشورهای دیگر به خصوص آمریکا است استفاده کنند!!! البته حرف این بابا را نباید خیلی جدی گرفت ولی در کل دید ملت اینجا نسبت به آمریکاییها فوق العاده منفی است.

با خودم فکر کردم حداقل در منطقه ای که ما کار می کنیم (یک منطقه آزاد تجاری مثله چند منطقه آزاد تجاری دیگر در مالزی) بیش از 30 شرکت آمریکایی است که بعضی ها مثل Agillent ویا Dell بیش از 1000 نفر نیرو در مالزی دارند. یعنی با اینکه این شرکتهای آمریکایی در مالزی کلی اشتغال زایی کرده اند و باعث رشد کشور مالزی شده اند اما مردم مالزی آمریکایی ها را دوست ندارند.

این موضوع را مقایسه کنید با مشابه آن در کشور ما! در حال حاضر آمریکا یک دلار هم سرمایه گذاری نکرده و نمی کند در حالیکه در مسابقات کشتی بعد از کشتی گیرهای ایرانی، آمریکاییها بیش از همه تشویق می شوند! چرا؟ 


کلمات کلیدی:
 
موشک دور برد هند
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ فروردین ۱۳۸٦  

امروز یکی از همکاران هندی شرکت از آزمایش موشک دوربرد کشورشون ابراز خشنودی و خرسندی می کرد. با آنچنان ذوق و شوقی از این دستاورد کشورش حرف می زد که برای ما خیلی غریب می نمود. وقتی که از اون در رابطه با کاربردهای موشک دوربرد هند پرسیدیم گفت که به کمک اون می تونیم بیجینگ (Beijing) را مورد هدف قرار دهیم!

توضیخ: بیجینگ دومین شهر پرجمعیت چین (پس از شانگهای) است که به لحاظ سیاسی مهمترین شهر چین به حساب می آید.


کلمات کلیدی:
 
رانندگی در سمت چپ یا راست؟
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٦  

خیلی جالبه که یک سیستم واحد برای سمت قرار گرفتن فرمان ماشین و رانندگی در خیابانها در دنیا وجود ندارد. البته به قول دایی جان ناپلئون کار کار انگلیساست. و لجاجت پیر استعمار، بریتانیا، باعث شده است تا برخی کشورهایی که به نوعی مستعمره بریتانیا بوده اند به همراه ژاپن هم اکنون نیز در حال تجربه رانندگی در سمت چپ (فرمان سمت راست) باشند.

بهرحال در حال حاضر حدود یک سوم جمعیت دنیا از سمت چپ رانندگی می کنند. در جدول زیر ۱۳ کشور پرجمعیت هر دو دسته مشخص شده اند (واحد اعداد جدول میلیون نفر است).

left driving countries

population

right driving countries

population

India

952

China

1210

Indonesia

206

US

265

Pakistan

129

Brazil

162

Japan

125

Russia

148

Bangladesh

123

Nigeria

103

Thailand

58

Mexico

95

United Kingdom

58

Germany

83

South Africa

41

philippines

74

Tanzanya

29

vietnam

73

Kenya

28

Iran

66

Nepal

22

Egypt

63

Uganda

20

Turkey

62

Malaysia

19

France

58

others

 

others

 

total

1939

total

3824

 

34%

 

66%

و اما تجربه من:

من حدود ۹ سال و نیم پیش گواهینامه گرفتم. بعد از این ۹ سال رانندگی اومدم مالزی و کمتر از نیم ساعت از زمان ارائه ترجمه گواهینامه ایرانیم، گواهینامه مالزیایی گرفتم. بعد یه ماشین خریدم و روز اول که نشستم پشتش یکی از سخت ترین تجربه های زندگیم بود:

توی شهری که هیچ آدرسی بلد نیستی، برای اولین بار پشت ماشین اتوماتیکی بشینی که فرمونش سمت راسته، چه شود؟! وقتی می خوای تو آینه عقب را نگاه کنی بی اختیار سرت را می چرخونی سمت راست و خبری از آینه وسط نیست، وقتی می خوای راهنما بزنی برف پاک کن فعال می شه، سر چهار راه هم کلی فسفر باید بسوزونی تا بفهمی از کجا باید بری، تازه آخر کار که می رسی به مقصد و می خوای وایستی و یه نفس راحت بکشی با پای چپ آنچنان ترمز و (به جای کلاچ) فشار می دی که ایربگ می خواد باز شه.

ولی خوبی آدمیزاد اینه که به همه چیز زود عادت می کنه!


کلمات کلیدی:
 
باران
ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٦  

امروز حدود ساعت ۲ بعد از ظهر رو به دریا نشسته بودم و مشغول مطالعه کتاب کوری اثر ژوزه ساراماگو (هدیه بامداد عزیز) بودم. هوا ابری و مه  آلود بود. ناگهان رعد و برق مهیبی آسمان را روشن کرد و بلافاصله باران شدیدی باریدن گرفت. انگار که ابرها تا پنجره خونه ما پایین اومده بودند و به شدت می باریدند. درب را باز کردم و بیرون رفتم هوا گرم گرم بود و در آن باران شدید عده ای در استخر شنا می کردند و البته عده ای در حال تلاش برای یافتن سرپناهی موقتی!

به داخل خانه برگشتم و زیر کولر خواندن کتاب را ادامه دادم. صفحه ۸۸ کتاب بودم آنجا که نوشته:

«... اگر پیش از هر عملی بخواهیم پی آمدهای آن را سبک و سنگین کنیم، صادقانه آنها را بسنجیم، نخست پیامدهای اولیه، بعد پیامدهای محتمله، بعد پیامدهای ممکنه، بعد پیامدهای متصوره، در آن صورت هرگز از اولین فکری که ما را به درنگ واداشت، فراتر نخواهیم رفت. ...»

 


کلمات کلیدی:
 
پوتراجايا
ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٦  

پوتراجایا شهریست نزدیک کوالالامپور و در واقع پایتخت سیاسی مالزی است. دولت باجابجایی تمام وزارت خانه ها و ادارات به شهر پوتراجایا، این شهر را پایتخت دولتی و کوالالامپور را پایتخت تجاری خود نامیده است. اکنون پوتراجایا یک شهر نیمه الکترونیک است که تا سال 201۲ همرا با شهر سایبرجایا به دو شهر کاملا الکترونیکی بدل خواهند شد. در واقع دولت مالزی مدعی است که تا سال 2020 از لیست کشورهای در حال توسعه خارج و به جرگه کشورهای کاملا توسعه یافته خواهد پیوست.

این شهر دارای دریاچه ای بزرگ و مصنوعی است و ساختمانهای آن با الگو گرفتن از بهترین معماریهای کشورهای اسلامی ساخته شده اند. نماینده معماری ایرانی در آن پل خواجوی اصفهان است که یکی از هشت پل زیبای این شهر است.
نکته قابل توجه در پوتراجایا کاخ نخست وزیری مالزی است که درمیدان زیبای این شهر باشکوه قرار دارد و بسیار جلب توجه می کند. بر خلاف تصور اطراف دیوارها و دروازه های آن نه تنها خبری از گارد حراستی نیست بلکه بازدید از آن برای همگان امکان پذیر می باشد (این احساس امنیت از مردم و متقابلا مردم از دولت برای یک توریست ایرانی حس غریبی است). می گویند در روزهای ماه رمضان این کاخ میزبان بسیاری از روزه داران است که البته در این مواقع سر و کله ایرانی های وقع شناس هم پیدا می شود!


کلمات کلیدی:
 
بلند ترين ساختمانها و برجهای دنيا
ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٦  

روز یکشنبه پس از بازدید از آکواریوم کوالا کنار ساختمانهای دوقلوی پتروناس (یا همان برجهای دوقلو کوالا) رفتیم. درسته که قبلا در عکسها این برجها را دیده بودم اما تا آدم کنار آنها قرار نگرفته نمی تونه بزرگی و شکوه آنها را درک کنه. واقعا زیبا و با عظمت بودند.

در واقع این دو ساختمان با بلندی ۴۵۲ متر دومین و سومین ساختمانهای بلند دنیا هستند. بلندترین ساختمان دنیا ۵۰۸ متر بلندی دارد و در تایوان واقع است.

با فاصله ای نه چندان دور از این دو ساختمان دوقلو، برج مخابراتی منارای کوالا قرار دارد که با ۴۲۱ متر بلندی پنجمین برج بلند دنیاست. نکته جالب این است که با افتتاح برج ۴۳۵ متری میلاد تهران در سال ۲۰۰۵ برج منارا از رده چهارم به رده پنجم تنزل پیدا کرده است. شایان ذکر است که سه برج بلند مخابراتی دنیا با ارتفاع های ،۵۵۳ ۵۳۷ و ۴۶۸ متر به ترتیب در تورنتو، مسکو و شانگهای قرار دارند.


کلمات کلیدی:
 
نوستالوژی قرمه سبزی
ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦  

تعطیلات آخرهفته گذشته به خاطر تولد حضرت محمد (ص) سه روز بود (چون تولد پیامبر شنبه بود و اینجا شنبه ها تعطیل است لذا دوشنبه تعطیلی جبرانی بود). ما هم از این تعطیلی استفاده کردیم و به اتفاق چند تا از بچه ها رفتیم کوالالامپور.

شنیده بودیم که در کوالا چندتا رستوران ایرانی هست. از قضا یکی از این رستورانها به هتل محل اقامت ما خیلی نزدیک بود. از اونجایی که برخی از بچه ها دچار نوستالوژی قرمه سبزی شده بودند شنبه شب به رستوران ایرانی ناب رفتیم یا بهتر بگم هجوم بردیم.

گارسون ها و خدمه رستوران (تا جایی که ما دیدیم) ایرانی نبودند و از فارسی فقط سلام و عید مبارک و چند اصطلاح اولیه دیگه بلد بودند. اسم غذاها را هم خیلی با مزه تلفظ می کردند. در ضمن قیمت غذاها هم بسیار بالا بود به طوریکه نوستالوژی قرمه سبزی برای هرنفر حدود ۶۵ رینگت هزینه داشت.

راستی ریشه واژه نوستالوژی چیست؟ یا به قول مهران مدیری این که گفتی یعنی چه؟

یادم میاد اولین بار این واژه را از زبان خسروشکیبایی در فیلمی که الان اسمش یادم نمیاد شنیدم. توی فیلم خسرو نقش یک دکتر را بازی می کرد و از نوستالوژی عشق گفت. نمی دونم ریشه واژه کجاست فقط می دونم که برای من نوستالوژی یعنی قله آسیا، یعنی مدرسه علامه حلی کرمان،   یعنی خیابان زهره کرمانی، یعنی فوتبال بازی کردن کنار بیمارستان شفا، یعنی خر خونی برای کنکور، یعنی تنبلی و عشقولانه بازی درآوردن در دانشکده فنی دانشگاه تهران، یعنی ... 


کلمات کلیدی:
 
اینترنت
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ فروردین ۱۳۸٦  

هم اکنون ساعت ۲۱:۲۴ جمعه شب و بین دو نیمه فوتبال استقلال و پرسپولیس است. رعد و برقهای مکرر بر هم زننده آرامش منزل است. در خانه نشسته ام و از طریق اینترنت به سایت  http://tv3.irib.ir وصل شده ام و مشغول تماشای کانال ۳ تلویزیون ایران. نسبت به شبهای دیگر کیفیت تصاویر مطلوب نیست که اختمالا به خاطر زیاد بودن درخواستهای سرور است.

هم اکنون نیمه دوم آغاز شده، باید دید که کدام تیم قمار نتیجه را می برد. فقط قبل از اینکه بروم باید بگویم که در پینانگ اینترنت dial up وجود ندارد و دسترسی به اینترنت از طریق ADSL معمول است. هزینه خط اینترنت یک مگابیت در ثانیه (به همراه اجاره مودم) هم 99 رینگت می باشد.


کلمات کلیدی:
 
به بهانه دربی
ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٦  

فردا ساعت هشت و نیم شب به وقت اینجا چرخ لیگ فوتبال ایران پس از توقفی چند روزه مجددا به حرکت می افتد. حرکتی که می تواند به واسطه دربی بزرگ پایتخت با شوکی همراه باشد. شوکی که می تواند نتیجه تحمیل هیجان حمله ها، دفاع ها و درگیریهای بازی باشد.

در وصف نقش فوتبال در روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ملل مختلف بخث ها و مقالات فراوانی وجود دارد. اما یک نکته جالب فوتبالی که به عینه مشاهده کرده ام، این است که در اینجا علی دایی از شخصیتهای مشهور ایرانی است که برای معرفی ایران می توانی به عنوان مرجع استفاده کنی!


کلمات کلیدی: