روز مادر
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٦  

فردا در مالزی روز مادر است. روز مادر در کشورهای مختلف به واسطه مناسبتهای گوناگونی که این روز از آن سرچشمه گرفته متفاوت است. در بسیاری از کشورهای دنیا دومین یکشنبه ماه می روز مادر است. مناسبت آن نیز بواسطه فعالیتهای اجتماعی Julia Ward Howe  برای اتحاد خانمها بر علیه جنگ است. کشورهایی مثل آمریکا انگلیس ژاپن سوئیس ترکیه حتی پاکستان و دهها کشور دیگر این روز را به عنوان روز مادر برگزیده اند.

در برخی کشورهای دیگر روز مادر و روز زن روز ۸ مارس است. کشورهایی مانند چین روسیه اوکراین ارمنستان و افغانستان و چند کشور دیگر.

نکته قابل توجه روز مادر کشورهای اسلامی مانند عربستان مصر سوریه قطر عراق امارات و غیره است. روز ۲۱ مارس (اول فروردین - اول بهار) روز مادر در این کشورهاست!!!

فکر کنم تنها کشورهایی که روز مادر در آنها بر تقویم شمسی استوار نیست ایران و اسرائیل هستند. در ایران که تولد حضرت زهرا روز مادر است. و در اسرائیل این روز بر مبنای تاریخ عبری است.


کلمات کلیدی:
 
قدری بیشتر در مورد Penang
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٦  

Penang (با تلفظ محلی پینانگ) نام استانی متشکل از جزیره و قسمتی از سرزمین اصلی در شمال غرب مالزی است. پینانگ دومین استان کوچک مالزی و هشتمین استان پرجمعیت آن است. گفتنی است که بیشترین تراکم جمعیت مالزی در جزیره پینانگ (۲۰۳۸ نفر در کیلومتر مربع) وجود دارد. مرکز استان پینانگ شهر جرج تاون (Goergetown) است که در قسمت جزیره واقع است.

۴۴٪ مردم جزیره چینی ۴۰٪ مالایایی و ۱۰٪ هندی می باشند. ۶٪ بقیه هم خارجی های مستقر در جزیره اند. قبل از جنگ جهانی دوم گروه های ارمنی و یهودی هم در پینانگ وجود داشته اند که با اشغال جزیره توسط ژاپنی ها و پس از آن تاسیس دولت اسرائیل از بین رفته اند.

خنک ترین درجه حرارت ثبت شده برای جزیره ۱۸ درجه (در ماه نوامبر) و گرمترین آن ۳۷ درجه (در ماه ژانویه) بوده است.  پرباران ترین ماه جزیره هم اکتبر با ریزش ۳۸۳ میلی متر (دو برابر میانگین بارش سالانه کرمان) و کم باران ترین آن نیز ژانویه با ۶۹ میلی متر می باشد. مرتفع ترین نقطه جزیره هم ۸۰۶ متر از سطح دریا فاصله دارد.


کلمات کلیدی:
 
Cameron Highland
ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٦  

تعطیلات آخر هفته گذشته به ارتفاعات کمرون در ۲۰۰ کیلومتری پینانگ رفته بودیم. منطقه ای کوهستانی با آب و هوای خنک که به افتخار کاشف انگلیسیش (William Cameron) به این نام نامیده شده است. گفتنی است این افسر انگلیسی در سال ۱۸۸۵ این منطقه را کشف کرده.

در راه برگشت به این نکته فکر می کردم که چرا مالزیاییها اسم یک فرد انگلیسی استعمارگر را هنوز برای یکی از مناطق توریستی کشورشان نگه داشته اند اما ما به چه راحتی از کنار برخی نامهای هم وطنانمان که آبادانیهای بسیاری در داخل کشور بوجود آورده اند می گذریم!!!


کلمات کلیدی:
 
لا اکراه فی الدین
ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  

دوستی می گفت کافیه فرقه ای در دنیا تشکیل بشه و یه روز مقدس برا خودشون تعیین کنند، اونوقت مالزیاییها برای احترام به اونا روز مقدسشونو تعطیل رسمی اعلام می کنند. کار ما با مالزی از اوایل دسامبر گذشته آغاز شد. در این ۵ ماه شاهد تعطیلی سال نو مسیحیها (ژانویه)، سال نو چینیها(۲۱ فوریه)، سال نو مسلمونا (اول محرم)، روز وساک (سال نو بوداییها) و ... بودیم.


کلمات کلیدی:
 
Wesak Day
ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  

امروز روز وساک (Wesak or Vesak) است و کشورهای مالزی، هند، ویتنام، سنگاپور، میانمار، تایلند، نپال، بنگلادش، سری لانکا و غیره تعطیل می باشند. این روز که در واقع تولد بوداست مقدس ترین زمان در تقویم بودائیها می باشد.

در این روز بودائیهای دیندار لباس ساده سفید می پوشند و تمام روز را در معابد به نیایش مشغول می شوند و برای انجام ۸ فرمان دینشان در سال جدید مهیا می گردند. ۸ فرمان آنها عبارتند از:

۱- کسی را نکشید

۲- چیزی را ندزدید

۳- فعالیتهای جنسی نامشروع نکنید

۴- سخن ناروا نگوئید

۵- مشروبات و داروهای ازخود بیخود کننده مصرف نکنید

۶- در زمانهای غیر ضروری غذا مصرف نکنید

۷- از هوسهای نفسانی پرهیز کنید

۸- فروتنی را بیاموزید


کلمات کلیدی:
 
دربند
ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦  

امروز صبح که از خواب بیدار شدم، هوای دربند کرده بودم. آب و هوای اردیبهشت دربند همراه با آلوچه ها و بوی کباب دل انگیز است.

اما در آخر این رویای شیرین این موضوع که الان چند نفر اونجا وایستادن و به آزادی مردم گیر بیخود میدن، باعث شد تا بی خیال ادامه رویا در دربند شوم!


کلمات کلیدی:
 
موقعيت
ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٦  

بالاخره دیروز کتاب کوری اثر ساراماگو را به پایان بردم. کتاب سنگین و یا به قول محمود دولت آبادی «یک رمان سهمگین» بود.

در مقدمه مترجم آمده است که از دید ساراماگو اعمال انسانی در موقعیت معنا می شود و ملاک مطلقی برای قضاوت وجود ندارد زیرا موقعیت انسان ثابت نیست و در تحول دائمی است.

در صفحه ۳۵۶ و ۳۵۷ هم آمده:

«... هرگز نمی توان رفتار آدمها را پیش بینی کرد، باید صبر کرد، باید انتظار کشید، زمان است که بر ما حاکم است، زمان است که در آن سر میز با ما قمار می کند و تمام برگها را در دست دارد، باید برگهای برنده زندگی را حدس بزنیم...»


کلمات کلیدی:
 
داستان مسابقه
ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  

روز چهارشنبه گذشته تیم المپیک ایران با نتیجه ۳ بر ۰ در خاک اردن از سد این تیم گذشت و با ۵ امتیاز در رده دوم گروه ۴ مسابقات مقدماتی المپیک پکن (بیجینگ) قرار گرفت. این هم از تخصص های تیمهای ایرانی است که تازه پس از ۳ بازی یادشون میوفته که باید از گروهشون صعود کنند و اونوقت است که این تیمها در موقعیت حساسی قرار می گیرند. هیجان و احساسات بر تیم و هواداران حاکم میشه و همه حسرت روزهای گذشته را می خورند. بعدهم که معمولا در آخرین لحظه تیم از صعود بازمونده یه گروه کارشتاسی تشکیل میشه و شعارها شروع میشه!

داستان زیر در رابطه با مسابقه قایقرانی ایران و ژاپن بی ربط نسبت این موضوع نیست:

روزي روزگاری يك تيم قايقراني در ايران بود. تيم ايران و ژاپن براي برگزاري مسابقات ساليانه به توافق رسيدند. هر تيم شامل هشت نفر بود و هر دو تيم براي رسيدن به بهترين نتيجه بشدت تلاش كرده بودند. در روز مسابقه، هر دو تيم در شرايط مساوي مسابقه را شروع كردند و تيم ژاپن با اختلاف يك مايل برنده شد.

حال و هواي تيم ايران خيلي سرد و بهت زده بود. مديريت ارشد تصميم گرفت برنده مسابقات سال آينده باشد. به همين دليل يك تيم تحليل گر براي بررسي اوضاع و ارايه راهكار و راه حل مناسب به خدمت گرفت. بعد از تحليل هاي مختلف تيم تحليل گر كشف كرد كه ژاپني ها هفت پاروزن و يك كاپتان داشته اند، درحاليكه تيم ايران يك پاروزن و هفت كاپتان داشته است!

با رسيدن به اين نتيجه حياتي مديريت رويكرد حكيمانه ديگري را پيش گرفت، آنها تيم مشاوري را براي ساختاردهي مجدد تيم ايران به خدمت گرفتند. بعد از چند ماه تيم مشاوران به اين نتيجه رسيدند كه تيم ايران داراي كاپتان هاي زياد و پاروزن هاي كم بوده است! بر اساس اين تحليل يك راه حل نيز ارايه شد. ”ساختار تيم ايران بايد تغيير كند“ و درنتيجه بايد چهار كاپتان توي تيم داشته باشيم كه توسط دو مدير هدايت شوند. ضمنا به يك مدير ارشد و يك پاروزن هم نياز است. همچنين پيشنهاد شد كه محيط كار پاروزن تيم تغيير كرده و به يك محيط رقابتي تبديل شود. سال بعد ژاپني ها با اختلاف دو مايل برنده شدند!

تيم ايراني بلافاصله پاروزن تيم را بدليل عدم كفايت و عملكرد نامناسب از كار بركنار كرد. اما به مديريت به خاطر انگيزه هاي زيادي كه در فاز آماده سازي در تيم ايجاد كرد بود پاداش و امتيازات لازم پرداخت شد. شركت مشاور يك تحليل ديگر ارايه كرد كه نشان مي داد:

          استراتژي اتخاذ شده مناسب بوده

          انگيزه لازم داده شده

          اما ابزار مورد استفاده بايد بهبود يابد.

در حال حاضر تيم ايران در حال طراحي يك قايق جديد است!!!


کلمات کلیدی: